vše pro hotely a restaurace

Techniky rozhodovaniMetody a techniky rozhodování

Při rozhodování se využívají různé techniky jako jsou analýza, indukce a dedukce. Indukce vychází ze současných vědomostí a z těch se odvozuje tempo a směr vývoje, předvídá se buď pomocí shodnosti (předpokládáme, že situace přetrvává beze změny delší časové období) nebo pomocí extrapolace (předpokládáme změny, ale ustálený vývojový trend), dedukce nevychází z minulosti, ale přímo je předvídán budoucí stav.

Analytické techniky

Analytická technika je způsob provedení analýzy problému. Tato technika je zpravidla časově omezená a týká se zpravidla pouze jednoho problému. Všeobecně známá a nejčastěji používaná technika je brainstorming. Smysl této techniky spočívá v nacházení nových a neobvyklých řešení daného problému. Na brainstormingových sezeních dochází ke vzniku velkého počtu nových nápadů a přitom jsou uplatňována následující pravidla:

  • Žádný nápad nesmí být kritizován
  • Čím je myšlenka původnější, tím lépe
  • Je kladen důraz na množství nápadů
  • Zdokonalování nápadu ostatními je podporováno

Dobrým pomocníkem při rozhodování může být genealogický strom, jehož tvorba je založena na rozkladu hlavního problému na dále členěné podproblémy. Ukazuje horizontální a vertikální návaznosti mezi jevy, zabývá se systémem větvených souvislostí.

Využíváno je také Paretovo pravidlo 80/20, podle kterého 80% všech stížností pochází od 20% hotelových hostů. To umožňuje hotelu soustředit se zejména na těchto 20% nespokojených klientů.

Kvantitativní techniky

Nejčastěji používanou kvantitativní technikou je metoda operačního výzkumu. Výsledkem analýzy některou z metod operačního výzkumu je buď vypracování návrhu na řešení určitého problému, který slouží jako podklad manažerům pro kvalifikované rozhodnutí, nebo vypracování pracovní metody, jejíž opakované použití by mělo podstatně zlepšit úroveň rozhodování na pracovním úseku.

Autor: Dana Petrunčíková Foto: Idea Go
Související články:

Rozhodovací proces, Ideální a reálné rozhodování, Rozhodovací problémy a podmínky, Manažerské dovednosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Obchodní sdělení
Dovolená
Booking.com
Oblíbené články
  • No results available