vše pro hotely a restaurace

Kdo je workoholikCo je to workoholismus?

Workoholismus je závislost na práci. Když uděláte něco dobře, zažíváte chvíle blaha. Po tom co to jednou zažijete, začnete automaticky dělat všechno pro to, abyste jej zažili znovu. Když se vám v práci něco podaří a budete za to odměněni, zažijete tento pocit a ten je spouštěčem závislosti na práci. Začnete pracovat více, budete se stýkat jenom s lidmi, které jsou v tomto ohledu pro vás důležití.

Bude sice uspokojena vaše potřeba uznání, ale přátele, rodinu a koníčky odsunete na druhou kolej. Tím nebudou uspokojeny vaše potřeby lásky a sounáležitosti. Rodina bude naštvaná, že vás vůbec nevidí a tuto špatnou náladu bude přenášet na vás. Začnete si uvědomovat, že doma nemáte zázemí a tím více času budete trávit v práci, která vám přináší uspokojení.

Co závislost na práci podporuje?

Máte-li v hotelu nebo v restauraci dobrý tým, který má z práce stejné uspokojení jako vy, pak začnete trávit ještě více času s těmito lidmi a práci začnete považovat za jediný svůj koníček. V horším případě nemáte dobrý tým a musíte tak zastupovat výpadky ve službách. Nejdřív přijímáte služby na víc se zájmem, protože za ně dostanete zaplaceno a každá koruna se hodí. Časem vás to však může pohltit. Začnete mít dobrý pocit z dobře vykonané práce, budete za to dobře ohodnoceni a nebudete mít potřebu dělat něco jiného. Také přijde pocit, že vás vlastně nic jiného ani nebaví. Často jsou workoholismem postiženi majitelé restaurací nebo manažeři hotelů.

Jak poznat workoholika?

Workoholik vidí práci jako hodnotu nikoliv jako problém, proto je velmi těžké identifikovat tuto diagnózu. Myslí si, že buduje lepší společnost, že se musí postarat, vydělat víc peněz pro rodinu. Pro rodinu je nemožné vysvětlit mu, že nechce jeho peníze, ale jeho čas.

Jak workoholikovi pomoci?

Workoholikovi je potřeba vysvětlit hodnotu jeho života a ukázat mu různé prostředky a nástroje relaxace. Workohlik musí pochopit, že všechny jeho potřeby musí být úměrně uspokojovány, aby vedl spokojený život. Workoholik musí změnit svůj rozvrh hodin a zakomponovat nejen relaxaci, ale musí také posilovat svou vůli a disciplínu. Pokud nastolí rovnováhu mezi prací a odpočinkem, může se ze závislosti dostat.

Autor: Dana Petrunčíková Foto: jesadaphorn




Související články:

Pyramida potřeb, Vedete spokojený život?, Rovnováha mezi prací a odpočinkem, Jak vypadá vyhoření, Syndrom vyhoření, Jak předejít vyčerpání, Jak přežít sezónu, Naučte se říkat NE, Více věcí najednou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Obchodní sdělení
Dovolená
Booking.com
Oblíbené články
  • No results available