Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_wp_footnotes_kses_init' not found or invalid function name in /web/htdocs2/hotely_hotelumcz/home/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 307

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_wp_footnotes_kses_init' not found or invalid function name in /web/htdocs2/hotely_hotelumcz/home/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 307
Ochranné pracovní pomůcky vhodné pro pracovníky úklidu - Hotely HotelůmHotely Hotelům
vše pro hotely a restaurace

I při úklidu je třeba se dostatečně chránit

Úklidové služby jsou nezbytnou součástí většiny pracovních odvětví, proto je důležité dbát na zdraví pracovníků úklidu. Proti čemu je důležité se chránit a jaké ochranné pracovní prostředky by měli mít pracovníci k dispozici? Poradíme vám.

O zdraví zaměstnanců během úklidu by měli dbát nejen zaměstnavatelé, ale i samotní zaměstnanci používáním potřebných osobních ochranných pracovních pomůcek. Jejich používání je dáno § 104 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce a také předpisem č. 495/2001 Sb. Ty ukládají zaměstnavatelům povinnost vybavit pracovníky úklidu potřebnými ochrannými pracovními prostředky, čistícími, mycími a dezinfekčními prostředky a provést školení v jejich používání. Pro zaměstnance vzniká povinnost tyto prostředky využívat a řádně o ně pečovat.

Širokou škálu osobních ochranných pracovních prostředků pro pracovníky úklidu i pro další profese poskytuje obchod Tomis CZ. Vybrat potřebné pomůcky na jednom místě je velmi praktické a úsporné.

Nebezpečí hrozící při úklidových pracích

Zlehčovat pozici pracovníků úklidu je hazard se zdravím. Tito pracovníci často přicházejí do kontaktu s chemickými prostředky, které mohou vážně ohrožovat zdraví. Největší nebezpečí představují čistící prostředky, jejichž působení může vyvolat popáleniny nebo alergické reakce. Velké riziko představují zejména prostředky obsahující hydroxid sodný.

Nepříjemné je i vdechování výparů z čistících prostředků. Poškození sliznic se projevuje zejména při dlouhodobých inhalacích výparů, u agresivních prostředků může dojít k poleptání i při krátkodobém působení.

Během úklidu jsou zaměstnanci často vystaveni kluzkým plochám, proto je důležité zaměřit se i na to, zda jsou vybaveni obuví, která zamezí uklouznutí a zranění dolních končetin a zároveň ochrání proti rozstříknutým chemickým čističům.

Samotný oděv pracovníků by měl být pohodlný a poskytovat dostatečný komfort pohybu zejména při jednotvárných, opakujících se pohybech a při ohýbání. Také kolena by měla být chráněna proti otlačení, pokud povaha úklidu vyžaduje dlouhodobé klečení.

Používejte správné pomůcky

Jak už bylo řečeno, používáním vhodných osobních ochranných pracovních pomůcek se dá předejít velkému procentu zdravotních rizik. Mezi nejběžnější pomůcky patří jednorázové oděvy v podobě obleků, zástěr, rukavic, čepic a návleků na boty.

Ochrana rukou
Během úklidu jsou nejvíce namáhané ruce. Přímému styku s úklidovými prostředky zabrání latexové rukavice ECONOHANDS PLUS. S délkou 30,5 cm spolehlivě ochrání prsty, dlaně i zápěstí. Pohodlnému nošení přispívá vnitřní velurová úprava.

Ochrana těla
Velmi dobrou ochranu před rozstříknutými chemikáliemi a vůbec před ušpiněním poskytne zástěra NANTOU. Její primární využití je v potravinářství, ale pracovníci úklidu jistě ocení její 100% voděodolnost, lehkost a vysokou odolnost proti roztržení.

Ochrana očí
Stačí kapka úklidového prostředku nebo dráždivé výpary a oči budou trpět. Pro ochranu zraku je proto vhodné používat ochranné brýle. Například ochranné brýle MAXIM s čirým zorníkem jsou odolné proti chemikáliím, zamlžení i poškrábání, mají nastavitelné stranice, filtr chránící proti UV-A záření a částečně i proti UV-B a UV-C záření.

Ochrana dechu
Zapomenout by se nemělo ani na důležitou ochranu dechu. Při práci s agresivními čističi je doporučeno používat roušky nebo respirátory. Dostatečnou ochranu poskytne respirátor REFIL s ochrannou třídou FFP2 a výdechovým ventilem. Poskytuje ochranu proti pevným částicím a také proti vodním aerosolům.

Ochrana kolen
Pokud je při úklidu potřeba často klečet, jsou ohroženy zejména kolenní klouby, čímž následně může trpět celý pohybový aparát. Proto je vhodné na kolena navléct nákoleníky, které klouby ochrání. U nákoleníků GEL KNEE PADS můžete očekávat vysoké pohodlí při práci díky gelovým polštářkům a neoprenovým páskům pro uchycení.

Ochrana hlavy
I pracovníci úklidu by měli myslet na ochranu hlavy. Ostré slunce dopadající skrze okna, náraz do překážky nebo obyčejné uklouznutí dokáže divy. Ochranná čepice HARTEBEEST má vnitřní plastovou výztuhu, takže ochrání před menšími nárazy a kšilt spolehlivě odstíní sluneční paprsky. Čepice je navíc vybavena reflexními pásky, které zajistí viditelnost i za šera nebo ve tmě.

Pracovní obuv
Velmi důležitou součástí pracovního oděvu je pro pracovníky úklidu pracovní obuv. Její důležitost tkví v tom, že kluzké nebo nerovné povrchy, přenášení úklidových pomůcek i pohyb po rozmanitých površích může snadno zapříčinit podklouznutí a pád. Kvalitní obuv je dobrou prevencí před úrazem vzniklým tímto způsobem. Pracovní obuv SANITARY LYBRA představuje obuv typu sandál. Tyto bezpečnostní sandály mají ocelovou tužinku, takže chrání proti okopu. Podrážka je antistatická a protiskluzová a pohodlnou chůzi zajistí absorpce energie v patě. I při dlouhodobém nošení je zajištěn komfort díky svršku z mikrovlákna opatřeného antibakteriální úpravou.

Kompletní výbavu pracovníků úklidu je vhodné doplnit například prodyšnými montérkami, mikinami, tričky, pracovními bundami nebo vestami. Čím více bude výbava odpovídat pracovnímu prostředí, tím je větší šance, že nedojde k žádnému pracovnímu úrazu.
Další užitečné rady a tipy najdete zde.

Obchodní sdělení
Dovolená
Booking.com
Oblíbené články
  • No results available