vše pro hotely a restaurace

umeni rozhodnoutUmíte se rozhodnout?

Každý den děláme nějaká rozhodnutí – a to jak v našem profesním tak i osobním životě. Zatímco v práci naše rozhodnutí vycházejí častěji z logických důvodů, důležitá rozhodnutí v osobním životě, která často musíme učinit, nejsou podložena ničím. Maximálně naší momentální situací, přáním a emocemi. Ne vždy nám konečné rozhodnutí v dlouhodobém horizontu přinese klid a stabilitu.

Málo kdo z nás ví, kde chce být a co chce dělat za 5 nebo 10 let. Již dnes však musíme dělat rozhodnutí, která ovlivní naši budoucnost. Například, zda si vzít hypotéku. Když pak za pár let zjistíme, že jsme si pořídili bydlení v místě, kde bydlet nechceme a s někým, s kým žít nechceme a musíme udělat další rozhodnutí.

Pomohou technologie?

Ideální by byla nějaká aplikace, která by nám vyhodnotila nejlepší možné řešení v dané situaci. Ale ani aplikace neví, jak se v budoucnu změní naše situace, zda nerozšíříme rodinu, nezměníme partnera, práci, životní styl. Zda i v budoucnu budou naše profesní cíle kompatibilní s osobním přáním. Taková aplikace zatím neexistuje. Snad časem.

V tuto chvíli jsou aplikace pouze pro malá (celkem bezvýznamná) rozhodnutí, jako například kam na dovolenou, do jaké země, do jakého hotelu a podobně. Systémy, které za nás porovnají kvalitu a cenu hotelů i letenek, již existují.

Kdo může pomoci při rozhodování?

V ostatních případech se musíme spolehnout na svůj úsudek. Sami musíme vědět, zda děláme, co nás baví, zda jsme v práci spokojeni, zda je náš profesní i soukromý život v rovnováze, protože pak nejsme ve stresu, který má za následek zdravotní problémy nebo dokonce syndrom vyhoření.

Nevíte-li si ve své současné situaci rady, pak se nestyďte požádat o odbornou pomoc. Osobní kouč vám pomůže formovat vaše myšlenky a cíle. Když budete znát svůj cíl, tak se budete snadněji rozhodovat.

Autor: Dana Petrunčíková Foto: Stuart Miles
Související články:

Pracujete s nadšením?, Co si ujasnit než začnete hledat novou práci, Jak napsat životopis, Co nepsat do životopisu, Strategie náboru zaměstnanců, Na co se zeptat při pohovoru, Jak vyhrát výběrové řízení, Jak změnit zaměstnání, Nové otázky kladené při pohovoru, Na co si dát pozor při pohovoru, Jak se připravit na video-pohovor

Obchodní sdělení
Dovolená
Booking.com
Oblíbené články
  • No results available