Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_wp_footnotes_kses_init' not found or invalid function name in /web/htdocs2/hotely_hotelumcz/home/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 307

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_wp_footnotes_kses_init' not found or invalid function name in /web/htdocs2/hotely_hotelumcz/home/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 307
Jak se připravit na videopohovor - Hotely HotelůmHotely Hotelům
vše pro hotely a restaurace

VideopohovorJaké techniky používají HR manažeři?

Cílem HR manažerů je vybrat na určenou pozici toho nejlepšího kandidáta ze všech uchazečů. Proto používají řadu technik a nástrojů. Základním nástrojem je strukturovaný životopis, po kterém následuje osobní rozhovor. Během tohoto rozhovoru se personalisté snaží zjistit, zda jsou detaily uvedené v životopise pravdivé a zda popsané dovednosti a znalosti uchazeč o pracovní pozici opravdu má.

Kladou uchazeči různé otázky, využívají assesment centrum, popřípadě nechají uchazeče vypracovat konkrétní řešení nějakého problému a toto řešení při pohovoru odprezentovat. Dále používají celou řadu psychologických a psychoterapeutických technik. Jednou z nich je například neurolingvistické programování nebo rapport – technika vzájemného naladění vědomí.

Pomocí této techniky se uchazeč uvolní, přestane být nervozní, ale současně přestane být ve střehu. Řečí těla, ale i slovy pak může (třeba i nechtěně) vyzradit citlivé informace například o strategiích svého současného zaměstnavatele. Pokud je pohovor seriózní a vedený pouze v zájmu získání informací o uchazeči a jeho schopnostech, získá tak HR manager potřebné informace. V assesment centru uchazeč ukáže na modelových situacích jaké schopnosti a dovednosti opravdu má.

Jaké nástroje personalisté využívají?

Kromě psychologických a psychoterapeutických technik využívají personalisté i nejmodernější techniku jako například video kameru či webovou kameru. Jde zejména o pracovníky personálních úseků mezinárodních firem a zahraničních korporací. V tomto případě je videorozhovor veden především z důvodu úspory času a nákladů na cestování. Další výhodou je, že se mohou video rozhovoru zúčastnit i manažeři dalších úseků firmy. Nahrávku si pak mohou přehrát i později.

Z video rozhovoru HR manažer nezíská tak přesné informace a dojmy jako z osobního pohovoru, proto je v řadě případů videokamera pouze selektivním nástrojem, kterým se vyberou uchazeči do užšího kola výběrového řízení.

Další novou technikou je offline pohovor. V tomto případě se kandidát přihlásí do systému, ve kterém jsou zadané otázky, na které před webovou kamerou odpovídá. Manažeři pak mohou video shlédnout kdykoliv a kdekoliv, třeba přes mobilní telefon.

Jak se připravit na videopohovor?

Je jasné, že se videointerview a offline rozhovory stanou běžným standardem i u nás. Uchazeči o zaměstnání se tedy musí připravit i na tuto variantu pracovního pohovoru. Nejlepší způsob jak se na video rozhovor připravit je vzít vlastní kameru, digitální fotoaparát či smartphone, a doma si nahrát své odpovědi na běžné otázky kladené při pohovoru. Pak nahrávku přehrát a zanalyzovat. Na základě výstupů z této analýzy a vlastních dojmů z vašeho přednesu, můžete vystoupení opakovat a “pilovat” tak dlouho, dokud nebudete perfektní.

Autor: Dana Petrunčíková Foto: imagerymajesticSouvisející články:

Co sledují HR manažeři při pohovoru? Na co si dát při pohovoru pozor? Jak změnit zaměstnání? Mobbing a bossing

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Obchodní sdělení
Dovolená
Booking.com
Oblíbené články
  • No results available