vše pro hotely a restaurace

Velikonoční hotelová nálada

Velikonoce stejně jako vánoční svátky jsou svátky křesťanské a proto se slaví v celém křesťanském světě. Každý národ si za uplynulá staletí vytvořil tradice, které více či méně úspěšně dodržují i dnes. I u nás velikonoční tradice a symboly máme a často je používáme v hotelech a restauracích k oslavě svátků jara a k navození velikonoční nálady

Jaké jsou typické velikonoční symboly?

Vejce je symbolem plodnosti, úrody, narození, návratu jara a díky skořápce i symbolem bezpečí. Dnes už se moc nepoužívají klasické techniky ke zdobení. Naopak. Čím barevnější a extravagantnější kraslice jsou, tím lépe. 

Beránek je symbol nejen křesťanství. Hospodin je zobrazován jako pastýř a věřící jako ovečky a beránci. Jako obřadní pokrm se skopové používá od středověku. Vzhledem k tomu, že půst trvá až do velikonoční neděle, pak je masitý pokrm nahrazován sladkým pečivem.

Z jakého těsta lze beránka upéct?

Zajíček byl převzat od našich německých sousedů a pochází z tradice oslav svátku pohanské bohyně plodnosti Eostre.

Pomlázky a řehtačky jsou naše. Podomácku vyrobené nástroje vydávající zvuk měly za úkol svolávat věřící k bohoslužbám již od Zeleného čtvrtka, kdy zvony „odlétaly do Říma“. S pomlázkou chodili koledovat mládenci, a šlehali jimi ženy a děvčata, která se pak měla cítit „omlazená“.

Jak nejlépe navodit velikonoční náladu?

Jarní květiny a „kočičky“ (větvičky jívy) jsou však nejoblíbenější velikonoční výzdobou. Kočičky z posvěcené větvičky prý dokonce bývaly lékem proti kašli a zimnici. V každém případě barevné jarní květiny, jako narcisy, hyacinty nebo tulipány jsou v tomto období jako výzdoba hotelových hal nebo restaurací nenahraditelné.

Autor: Dana Petrunčíková
Související články:

Velikonoční dekorace a prostírání, Jak složit ubrousek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Obchodní sdělení
Dovolená
Booking.com
Oblíbené články
  • No results available