vše pro hotely a restaurace

Bojler, průtokový ohřívač, anebo…?

V hotelu, kde neteče teplá voda, se nikdo neubytuje. Je-li hotel, penzion či restaurace v lokalitě, kde není možnost napojení na dodávku teplé vody, pak je základním požadavkem rychlý a efektivní ohřev studené vody, s co nejnižším dopadem na finanční rozpočet společnosti. Možností se nabízí hned několik.

Příprava teplé vody

Existují tři základní možnosti, jak k přeměně studené vody na teplou přistupovat. Volbu dotyčné varianty byste měli vždy posuzovat s ohledem na konkrétní okolnosti. Zejména na množství teplé vody, které budete potřebovat, možnosti vedení a v neposlední řadě technologii vytápění objektu.

Můžete:
• u každého jednoho odběrného místa umístit lokální ohřívač;
• použít tlakový (skupinový) ohřívač, který ohřívá vodu dohromady pro více odběrných míst;
• využít výměníkového zdroje teplé vody.

V čem tkví podstata jednotlivých, výše jmenovaných variant?

Lokální ohřívače: Elektrické průtokové ohřívače vody vs. beztlaké elektrické zásobníčky

Kuchyňské dřezy (popř. celé kouty) odříznuté od hlavního zdroje teplé vody, umyvadla, dílenské či kancelářské prostory a obecně všechna odběrná místa, kde by napojení na teplou vodu představovalo neúměrně komplikovaný postup co do technického řešení a finanční náročnosti. Všude tam se perfektně hodí lokální ohřívače vody.

Doporučit lze vybrané elektrické průtokové ohřívače vody, které se často prodávají v setu s baterií. Montáž je rychlá a zvládne ji i laik. Charakteristické znaky jsou:

• teplota vody závislá na průtoku;
• neomezený objem teplé vody;
• vyšší příkon.

Oblíbený je například průtokový ohřívač Wterm DELPO 3,5 DP, který při průtoku 1,7 litru za 1 minutu ohřívá vodu o 30 °C. Má příkon 3500W a součástí balení je páková baterie.

Druhou variantu představují levné, malé beztlaké elektrické zásobníčky. Roli při výběru v jejich případě hraje:

• vysoká výstupní teplota vody;
• omezený objem teplé vody, po jehož vyčerpání je třeba počkat na dohřátí;
• nižší příkon.

Konkrétně lze jmenovat například pětilitrový zásobníček Wterm FAFU 5 DP s příkonem 1500W, který disponuje nastavitelným termostatem a součástí balení je i stojánková páková baterie. Během 20 minut ohřeje vodu z 15 na 80 °C.

O více odběrných míst se běžně starají bojlery. Řešením jsou ale i elektrické průtokové ohřívače vody

Většina lidí si při zmínění ohřevu vody jako první vybaví bojlery, které se běžně používají pro ohřev pro více odběrných. Tím jsou v malých hotelech, penzionech a restauracích populárním řešením. Valná většina se jich vyrábí v objemu ze široké škály od 20 do 400 litrů, přičemž běžná česká rodina si často vystačí s bojlerem kolem 160 litrů. Co do charakteristiky bojlery jakožto zásobníkové ohřívače vody vystihují:

• vysoká výstupní teplota vody, nastavitelná až cca do 65 °C;
• omezený objem;
• nízký příkon, zpravidla s jištěním do 16A;
• časově omezený ohřev ze strany dodavatele elektrické energie;
• tepelné ztráty zásob ohřáté vody.

Mezi trhem prověřené kousky patří třeba bojler Wterm AQ 100 s objemem 100 litrů, který má nastavitelný termostat, příkon 2400W a 15stupňovou vodu přemění na 65stupňovou za 2 hodiny a 36 minut.

Ekonomicky ohřát vodu pro více odběrných míst, ale umí i vybrané elektrické průtokové ohřívače vody. Pro ně jsou typické:

• teplota vody závislá na průtoku a příkonu ohřívače;
• neomezený objem teplé vody;
• vyšší příkon, který vyžaduje jištění od 3x16A až 3x32A;
• žádné tepelné ztráty zásob ohřáté vody.

Elektrický průtokový ohřívač Wterm EPPE 9-15 s příkonem 1500W ohřívá vodu při průtoku 5,4 litru za minutu o 40 °C. Konkrétně tento ohřívač umí sám regulovat spotřebu energie v závislosti na kontrolním měření, jehož cílem je dodat do odběrného místa vodu přesně o teplotě, kterou si sami nastavíte na LCD displeji.

Výměníkové zdroje teplé vody umí spojit ohřátí vody s topením

Své místo na trhu mezi ohřívači vody mají i moderní, tzv. výměníkové zdroje teplé vody, které vedle zajištění ohřáté vody mohou fungovat jako zdroje tepla. Spadají sem kombinované bojlery a akumulační nádrže, ve kterých lze vodu ohřívat elektricky, jako to dělají zásobníkové ohřívače vody. Zároveň v nich ale lze užitkovou vodu ohřívat z externího zdroje; tepelného čerpadla, krbové vložky či solárního panelu. Moderní kombinované bojlery umí dokonce užitkovou vodu ohřát při průtoku měděnou trubkou, která je svinuta uvnitř konstrukce bojleru.

Často se za kombinované bojlery a za výstup vody přidávají elektrické průtokové ohřívače, které dodávají neustále, ale zároveň velice ekonomicky, teplou vodu. Kombinované bojlery skvěle reprezentuje například Wterm IDE 200, který má zásobník na 200 litrů vody, vytápějící výměník o ploše 0,81m2 můžete napájet z externího zdroje např. krbové vložky nebo nastavitelným termostatem řídícím elektrické topné těleso s příkonem 2400W, které z 15 °C ohřeje vodu na 65 °C za 5 hodin.

Mezi populární akumulační nádoby se řadí Wterm FSV technik 300 akumulační výměník, který může být vybaven topným modulem s příkonem 3000W, v jehož případě probíhá ohřev užitkové vody uvnitř měděného výměníku o příkonu 7000W. Samozřejmostí je nastavitelný termostat topného modulu. Pozitivní ohlasy má právě objem pro akumulaci tepla velikosti 300 litrů.

Ohřívače vody Wterm

Ať už mluvíme o zásobníkových ohřívačích, průtokových ohřívačích nebo třeba kombinovaných bojlerech, ohřívače vody představují širokou kategorii zboží. V tomto segmentu má v tuzemsku vysoké postavení tradiční český výrobce Wterm, který se specializuje jak na elektrické ohřívače vody, tak i související příslušenství.

Za již více než 20 let trvajícím úspěchem firmy stojí důraz na 100% kvalitu, spolehlivost, dlouhou životnost prodávaných zařízení a v neposlední řadě inovativní přístup k moderním technologiím, kdy se odborníci z Wterm snaží skloubit dohromady ekonomickou a efektivní stránku ohřevu vody.

V nabídce Wterm naleznete zejména:

• elektrické průtokové ohřívače vody s výkonem od 3500 do 36000W;
• zásobníkové, akumulační i kombinované bojlery s objemy od 5 do 500 litrů v sériovém provedení a s objemy až 2000 litrů v zakázkovém provedení;
• akumulační zásobníky s průtokovým ohřevem, které funguje extrémně ekonomicky;
• příslušenství a související sortiment.

Mohlo by vás zajímat: Průtokové ohřívače jako nejekonomičtější způsob ohřevu vody

Wterm Energy

Wterm – průtokový ohřívač vody EPPE

Obsluha a užití průtokového ohřívače EPPE

Obchodní sdělení
Dovolená
Booking.com
Oblíbené články
  • No results available