vše pro hotely a restaurace

Ochranné prvky bankovekZnáte ochranné prvky bankovek?

Největším problémem hotelových směnáren jsou poškozené zahraniční bankovky. Banky totiž od hotelů nepřevezmou popsané nebo poškozené bankovky cizí měny. Je tedy potřeba pracovníky recepce a směnárny dobře proškolit, aby tyto bankovky nepřijímali a současně je proškolit v rozeznání bankovek padělaných. Rozhodně je důležité pořídit detektor padělků. Pro rozeznání, se vkládají do bankovek ochranné prvky.

Eurobankovky

Jsou tištěné na ceninový papír, který je pevnější a pružnější než normální, a mají celkem sedm ochranných prvků:

 • Ochranný proužek je vložen do papíru při výrobě a je viditelný proti světlu jako tmavá linie v polovině bankovky. Je na něm nápis “EURO” a hodnota bankovky střídavě zrcadlově umístěné.
 • Vodoznak je viditelný proti světlu na nepotištěné části bankovky. Zobrazuje architektonický motiv a nominální hodnotu příslušné bankovky. Světlejší a tmavší plošky vodoznaku vznikají při výrobě papíru změnou jeho tloušťky.
 • Hlubotisk – hmatem rozlišitelná nominální hodnota a reliéf zkratek Evropské centrální banky BCE, ECB, EZB, EKT, EKP).
 • Soutisková značka – nachází se v levém horním rohu lícní strany a v pravém horním rohu rubové strany. Symbol při pohledu na rubovou nebo lícovou stranu bankovky není celistvý, spojí se při pohledu proti světlu. Symbol má nejčastěji podobu číselné hodnoty bankovky.
 • Iridiscentní pruh je na rubové straně bankovek nominální hodnoty 5 EUR, 10 EUR a 20 EUR ve střední části bankovky, vedle ochranného proužku, umístěn 8 mm široký. Při pohybu bankovky přechází barva pruhu od světle žluté do zlatě žluté a objeví se symbol eura a hodnota bankovky (číslo 5, 10 nebo 20).
 • Opticky proměnlivá barva je na bankovkách v nominální hodnotě 50 EUR, 100 EUR, 200 EUR a 500 EUR. Hodnota zobrazená v pravém dolním rohu rubové strany těchto čtyř bankovek se při dopadu světla jeví jako purpurově červená a při jiném úhlu pohledu jako olivově zelená nebo hnědá.
 • Fólie s hologramem je pravé části lícní strany bankovek (5 EUR, 10 EUR a 20 EUR). Otáčíme-li bankovkou, objevuje se podle úhlu pohledu symbol eura nebo hodnota bankovky jako hologram v měnící se barvě. V pravé části lícní strany bankovek nominální hodnoty 50 EUR, 100 EUR, 200 EUR a 500 EUR se nachází medailon ze speciální fólie. Otáčíme-li bankovkou, objeví se v závislosti na úhlu pohledu hodnota bankovky nebo architektonický motiv vyobrazený na bankovce jako hologram v měnící se barvě. V protisvětle lze při důkladném pozorování fólie rozpoznat symbol eura vzniklý perforací fólie.

Dolarové bankovky

Jsou také tištěné na ceninový papír.

 • Mikrotisk – pro mikrotisk se používá ofset nebo hlubotisk. Tisknou se jím linky, vyplňují obrazce nebo se z nich skládá samostatný obrazec. Pravost bankovky je možné ověřit pouhým okem nebo s pomocí lupy. Kopírky stroje neumí mikrotext napodobit.
 • Polymerové vlákno – je umístěno u každé nominální hodnoty na jiném místě. Vlákno je viditelné proti ostrému světlu a obsahuje nápis USA, hodnotu bankovky a vlajku. Pod ultrafialovým světlem vlákno svítí u každé hodnoty jinou barvou.
 • Vodoznak – lze spatřit na rubové i lícové straně bankovek
 • Proměnlivá barva – V pravém rohu dole je inkoust, který vypadá jako měď, pod určitým úhlem přechází do zelena.
 • Hrubotisk – bankovky staršího data vydání mají hmatem rozlišitelnou nominální hodnotu

Autor: Dana Petrunčíková Foto: adamrSouvisející články:

Jak a kde ušetřit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Obchodní sdělení
Dovolená
Booking.com
Oblíbené články
 • No results available