vše pro hotely a restaurace

MobbingBossingSetkali jste se šikanou v hotelu?

Mobbing je systematický psychický teror (šikana) ze strany zaměstnance. Bossing je pak šikana ze strany nadřízeného. Mají různé podoby. Je to dlouhodobé pomlouvání, ironizování, ponižování, osočování, podceňování, obviňování, zastrašování a jiné rušivé jednání osoby vůči osobě jiné. Tento teror je zpravidla cílený a cílem je donutit zaměstnance ukončit pracovní poměr. Oběť je systematicky pronásledována, a znejišťována, v řadě případů jsou ze strany terorizujícího zinscenovány nedostatky v práci terorizované osoby. Šikanující používají různých, zpravidla rafinovaných, intrik, které navenek vypadají banálně a neškodně. Takové jednání je proto těžko dokazatelné.

Jistě jste se s takovým případem setkali i v hotelu. Často dochází k tomu, že terorizující osoba zjistí nebo vysleduje přihlašovací údaje do hotelového systému, a pak vytvoří chyby vedoucí ke stížnosti hosta. Vzhledem k tomu, že je tato chyba zaznamenána pod přístupovým kódem terorizované osoby, vypadá to jako velmi realisticky. Terorizovaná osoba i ostatní začnou postupem času věřit, že je to osoba chybující a nespolehlivá. Terorizovaná osoba pak po sobě všechno několikrát kontroluje, zůstává v práci déle, aby bylo vše v pořádku, protože neví, že jsou chyby vytvářeny někým jiným. Přesto není dostatečně ohodnocována, protože na základě nedostatků v práci přichází o různé ohodnocující složky mzdy.

Stres způsobený terorem na pracovišti se odráží na náladě postižené osoby a může narušit chování a přístup k hotelovým hostům. Je-li v zájmu hotelu udržení kvality a dobrého jména, musí vytvořit dobré pracovní podmínky pro své zaměstnance. Stres může vyústit i ve zdravotní potíže jako bolesti hlavy, žaludku, poruchy spánku, chronickou únavu, srdeční potíže a podobně. Nezřídka naruší šikana na pracovišti i rodinné zázemí.

Jaká je obrana?

· Podepište pracovní smlouvu, která obsahuje přesný a detailní popis práce na vaší pozici
· Odmítejte pracovní úkoly, které nejsou v popisu práce na vaší pozici
· Často měňte hesla. Nikam je nepište. Máte-li pocit, že vám při zadávání hesla do systému někdo stojí za zády, okamžitě heslo změňte.
· Informujte o mobbingu nadřízeného o bossingu jeho nadřízeného
· Požádejte o radu inspektora práce na příslušném Úřadu práce

Pokud se to netýká přímo vás, nebuďte lhostejní k ostatním na svém pracovišti. Pokud se Vás mobbing nebo bossing týká, připravte se na variantu ukončení pracovního poměru. Statisticky tak končí většina případů.

Co dál?

Nevěšte hlavu, určitě se najde jiný hotel, kde vás budou potřebovat a rádi vás mezi sebe přijmou.

Napište nám do komentářů kdy a kde jste se setkali se šikanou na pracovišti.

Autor: Dana Petrunčíková




Související články:

Jak změnit zaměstnání, Manažerské dovednosti, Gastrojobs

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Obchodní sdělení
Dovolená
Booking.com
Oblíbené články
  • No results available