vše pro hotely a restaurace

Janske Lazne kostelJanské Lázně v Krkonoších

Teplý pramen v Janských Lázních byl objeven Janem z Chockova dne 6.6.1006. Alespoň tak to v 16. století zaznamenal trutnovský kronikář Simon Hüttl. Říká se také, že byl pramen objeven při hledání nalezišť vzácných kovů. Nejprve sloužila termální voda k pohonu vodního kola hamru na železnou rudu a od 14. století už je využívána pro koupele.

Roku 1675 koupil panství kníže Jan Adolf Schwarzenberg, který dal v blízkosti pramene postavit v roce 1677 šest nových budov a pověřil Dr. Hettmayera sepsáním učeného pojednání o účincích lázeňského pramene. Největší rozvoj Janských Lázní byl zaznamenán po roce 1920. Janské Lázně lékarna

Roku 1928 byla uvedena do provozu kabinová lanová dráha na vrchol Černé hory, která s drobnými technickými úpravami a renovacemi slouží do dnes. V roce 1935 zde byla zavedena léčebná metoda pro léčení následků dětské obrny podle amerických lázní Warm-Springs. V době druhé světové války sloužily Janské Lázně jako vojenské lazarety a ubytovny pro utečence.

Novodobá historie Janských Lázní

Po skončení války získávají Janské Lázně celosvětový ohlas díky úspěšnosti léčby stavů po dětské obrně. Podle Marshalova plánu mělo dojít k vybudování nového lázeňského komplexu, ale události v únoru 1948 všechny plány překazily a hotely a penziony se staly odborářskými zotavovnami. Po roce 1989 zůstal lázeňský komplex státním podnikem.

Co se léčí v Janských Lázních?

Léčí se zde pohybové ústrojí. Léčivým zdrojem je termální hydro-uhličitano-vápenato-sodná minerální voda, která má teplotu 27,5°. Dva prameny, Janův a Černý, slouží pro vodoléčebné procedury a bazény, včetně toho největšího v Aquacentru s plochou 230 m2 a hloubkou 1,2 až 1,5 m. Jánské Lázně - KolonádaV lázních jsou dále návštěvníkům k dispozici různé vodní atrakce jako protiproud, vodní clona, masážní a perličková lůžka a whirpooly, z nichž jeden má teplotu 32°C. Vířivé vany, sauny a páry jsou standardním vybavením lázeňských hotelů.

Autor a foto: Dana Petrunčíková
Související články:

Lázně PoděbradyLázně Jáchymov, Lázně LuhačoviceLázeňské pobyty, Relaxační pobytyJak předejít vyčerpání, Jak vypadá vyhořeníJak přežít sezónu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Obchodní sdělení
Dovolená
Booking.com
Oblíbené články
  • No results available