vše pro hotely a restaurace

Global Distribution SystemGlobální Distribuční Systém

Globální distribuční systém ( GDS ) je internetový systém, který umožňuje automatizované transakce mezi prodejci a agenturami, které poskytují služby v cestovním ruchu konečným spotřebitelům. Globální Distribuční Systém propojuje služby leteckých společností, hotelů, půjčoven automobilů a firem poskytujících výletní a zaoceánské plavby. Tyto firmy vkládají do systému své služby a jejich ceny a systém pak umožňuje cestovním agenturám udělat klientovi rezervací letenky, rezervace hotelu či automobilu v půjčovně na základě jeho požadavků.

Globální Distribuční Systém se liší od ostatních internetových rezervačních systémů v tom, že je programován v DOSu a používaný dodavateli na základě licence. Primární zákazníci jsou cestovní kanceláře a agentury, které si také koupí licenci. Po zaplacení poplatku pak každá firma obdrží vlastní identifikační číslo pro všechny části GDS ( Amadeus, Sabre, Apollo/Galileo a Wordspan).

Obvykle je roční poplatek v řádek několika set až několika tisíc amerických dolarů. Po zaplacení poplatku mají právo přístupu ke službám a cenám dodavatelů, které nabízejí svým klientům zpravidla za zprostředkovatelskou provizi.

Proč je roční poplatek tak vysoký?

Je to z důvodu toho, že je systém programovaný systému DOS, který využívá tisíce zkratek. Každý, kdo s ním chce pracovat musí absolvovat školu nebo kurzy IATA. Proškolení experti pak učí systémy používat. Tato školení jednotlivců jsou také cenově náročná.

Proč je i přesto o licenci tak velký zájem?

Systém GDS je databáze tisíců dodavatelů – leteckých společností, hotelů a hotelových řetězců, půjčoven aut, atd. To umožňuje agentuře objednat nejrůznější letenky od různých společností, různých hotelů na různých místech na světě ve stejném čase.

Aerolinky vstupují do GDS přes Amadeus, Sabre, Apollo, Galileo, Worldspan, Abacus and Infini. Galileo, Worldspan a Apollo se spojili v roce 2008 a nyní vystupují také jako Travelport.

Hotely vstupují do GDS přes Pegasus Solutions, Travelport, Sabre nebo Amadeus, půjčovny automobilů přes Travelport a Amadeus a zaoceánské plavby pak přes TBA (Travel By Appointment).

Plánuje se přeprogramování GDS do windows?

Neplánuje. GDS je tak gigantický systém, že by přeprogramování stálo obrovské množství finančních prostředků. Vzhledem ke statisícům uživatelů by spouštění nového GDS bylo provázeno velkým množstvím komplikací.

Autor: Dana Petrunčíková Foto: coodesignSouvisející články:

Internetové rezervační systémy Cenová parita Slevové systémy Hodnotící systémy Sociální média Porovnávače cen

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Obchodní sdělení
Dovolená
Booking.com
Oblíbené články
  • No results available