vše pro hotely a restaurace

Neverbalni komunikaceCo neříkat na pohovoru?

Všichni víme, že přijít pozdě na pohovor je nepřípustné stejně, jako nepřiměřený oděv, vulgární vyjadřování či nevhodná gestikulace. Na co si dávat pozor? Hlavně na řeč těla a nevhodné fráze.

Jaké fráze to jsou?

„A co to tu vlastně děláte?“ Zjistit si informace o firmě, ve které se ucházíte o práci, je důkazem vašeho zájmu.
„Kolik za to?“ Zadarmo nikdo pracovat nebude, ale existují lepší formulace této otázky.
„Nesnesl jsem se s nadřízeným.“ Přesto, že to může být pravda, důvod k odchodu z minulé práce raději vyjádřete jinými, více pozitivními, slovy.
„Chci být na vašem místě“ není zrovna vhodná odpověď na otázku: „Kde byste chtěl být za pět let?“
„Nemám žádné otázky.“ Mohlo by to vyznít jako nezájem. Volte raději větu: „Dozvěděl jsem se vše, co jsem chtěl o pozici vědět.“

Jak důležitá je řeč těla?

93% komunikace probíhá neverbálně a pouze 7% verbálně. Nyní už víte, co na pohovoru neříkat. Dávat pozor však musíte i na řeč těla, gestikulaci a mikrovýrazy v obličeji. Pro Human Resource Manažery je často neverbální komunikace důležitější než slova.

Jaké konkrétní znaky v řeči těla se sledují?

Pohyb – rychlost pohybu ukazuje na kondici a sílu. Člověk, který při chůzi nepohybuje rameny, působí tak, že má vše pod kontrolou a nechce tak nebo nemusí plýtvat svou energií. Shrbení při chůzi ukazuje na sklíčenost. Přešlapování znamená strach a nejistotu. Zkřížíte-li ruce před tělem, pak to ukazuje na nízké sebevědomí.

Budete-li muset chvíli stát, pak se o nic neopírejte. Je to prý známka okázalého nezájmu.

Posed – sedíte-li při pohovoru s rukama za zády a máte při tom nohu má přes nohu, pak to prý znamená příliš sebedůvěry až nadřazenost. Máte-li ruce na stole či v klíně složené do stříšky směrem vzhůru, pak to podle HR Manažerů ukazuje na autoritativnost.

Autor: Dana PetrunčíkováSouvisející články:

Jak nemít strach z pohovoruNa co si dát pozor při pohovoru, Na co se zeptat u pohovoru?Jak se připravit na video-pohovor, Co sledují HR manažeři při pohovoruJak napsat životopisJak nepsat životopis, Co je nutné pochopit před pohovorem?,  Strategie náboru zaměstnancůJak změnit zaměstnáníNové otázky kladené při pohovoru, Profi životopis

Obchodní sdělení
Dovolená
Booking.com
Oblíbené články
  • No results available