vše pro hotely a restaurace

Cviky na zádaJak na bolesti zad a pohybového ústrojí?

Práce v hotelu i v restauraci je fyzicky náročná. Pracovníci všech úseků jsou vystaveni jednostranné zátěži. Ti co pracují v restauraci, v kuchyni nebo v hotelové recepci většinu pracovní doby stojí. Ti co uklízí pokoje zase velmi často namáhají své tělo přemísťováním těžkých předmětů. Ani pracovníci administrativních úseků hotelu a restaurací nejsou ušetřeni bolesti zad, která plyne z nedostatku aktivity a z dlouhodobého sezení u počítače. Dá se tedy říci, že každý pracovník hotelu a restauraci se setkává s bolestí nějaké části pohybového aparátu a to zejména s bolestí vyvolanou namožením svalů, blokádami obratlů či svalovou strnulostí.

Jak se bolesti zad bránit?

Bolestem zad se lze bránit pravidelným cvičením, plaváním, masáží, rehabilitací či regeneračním pobytem v lázních. Cenově a časově nejméně náročné jsou protahovací cviky, které provádíme doma. Domácí prostředí navíc vyvolá pocit klidu a bezpečí. Aby byly cviky účinné, je třeba je provádět pomalu a opakovat je 5x – 10x . Protahovací cviky je dobré provádět několikrát denně – ráno, v průběhu dne a večer před spaním.

Jaké cviky jsou doporučeny?

Pro prevenci bolesti pohybového aparátu jsou doporučeny cviky pomalé a protahovací. Základní doporučené cviky jsou ve videu.

Další cviky jsou například:

  1. Cvik na uvolnění páteře vleže na zádech či na břiše protahujeme křížem vždy jednu horní a jednu dolní končetinu (pravou s levou a naopak).
  2. Cvik na uvolnění krční páteře ve vzpřímeném sedu na židli. Ramena jsou uvolněná a hlava v ose páteře. V tomto držení těla ukláníme hlavu nejprve k jednomu a potom k druhému rameni. Pro dosažení účinného protažení, můžeme si pomoci tahem rukou přes hlavu, kterou položíme nad ucho.
  3. Cvik “kočička” je jedním z nejznámějších a nejúčinnějších. Při cviku klečíme a ruce jsou opřené o dlaně nebo předloktí. S nádechem se vyhrbíme v hrudní páteři (kočičí hřbet s pohledem na zem) a s výdechem se prohneme a podíváme vzhůru.
  4. Cvik na bederní páteř je vleže na zádech. Pokrčíme jednu nohu a položíme ji k zemi přes koleno druhé. Hlavu otočíme na druhou stranu. V této poloze setrváme a s výdechem se vrátíme do původní polohy. Opakujeme to samé na druhou stranu.

Autor: Dana Petrunčíková Foto: MarcusSouvisející články:

Léčebné lázně Jáchymov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Obchodní sdělení
Dovolená
Booking.com
Oblíbené články
  • No results available